Beskrivelse
Jeg har i mange år malet kvinder. Glade kvinder, sørgmodige kvinder, eftertænksomme kvinder, seje kvinder… Men denne sommer ved Vesterhavet, er der begyndt at dukke mænd op på mine lærreder. Jeg undrer mig over, hvad de vil mig? Hvorfor de kommer? Og hvorfor, de bærer masker.
“Ikke på dit ansigt; men på din maske kan jeg kende dig, siger een af mine yndlingsforfattere, Karen Blixen i Den Afrikanske Farm. Måske er der noget om det. Med din maske viser du, hvem du ønsker at være – og dermed bliver.
Kvaliteten er selvfølgelig stadig helt i top, og maleriet er fuldt monteret med ophængning og bemalede kanter, så det helt klar til at komme op på din væg.
Men, men, men…
Vi er lige flyttet, og der led maleriet en skade. Lærredet fik en rift. det er derfor repareret på bagsiden. På forsiden skal man kige rigtig godt efter, hvis man skal opdage det. Derfor sælges det nu til en brøkdel af prisen.
Og så synes jeg i øvrigt, at den nye bagside passer rigtig godt til forsiden. ser du i øvrigt en anden herre. Med eller uden maske?
Hans Laugesen –
Stærk kunst!