Overlæreren, 30 x 30 cm 🇩🇰

1,900 kr.

Akryl på lærred, 30 x 30 x 2 cm

Fuldt monteret og klar til ophængning!

Afhentes i Galleri Tronsmark, Hirtshalsvej 11, 9881 Bindslev
eller tilsendes med 14 dages fuld returret..

🔻 Se beskrivelsen længere nede…

Kategorier: ,

Beskrivelse

Overlæreren

I mange år har jeg malet kvinder. Glade kvinder, sørgmodige kvinder, eftertænksomme kvinder, seje kvinder… Men denne sommer ved Vesterhavet, er der begyndt at dukke mænd op på mine lærreder. Jeg undrer mig over, hvad de vil mig? Hvorfor de kommer? Og hvorfor, de nærmest bærer masker.
“Ikke på dit ansigt; men på din maske kan jeg kende dig, siger een af mine yndlingsforfattere, Karen Blixen i Den Afrikanske Farm. Måske er der noget om det. Med din maske viser du, hvem du ønsker at være – og dermed bliver.

På dette maleri ser jeg min gamle geografilærer.
Hvad ser du?
Hvis du skriver det som en kommentar, er du med i den månedlige lodtrækning om en kunstplakat med et af mine malerier. Og vinder du lodtrækningen, tilbydes du også at købe dette maleri til halv pris.

Overlæreren er malet på dansk kvalitetslærred og fuldt monteret med ophængning og bemalede kanter, så det helt klar til at komme op på din væg.

Men er du mere til kvinder, så prøv at kaste et blik på Femme Fatale‘.

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Overlæreren, 30 x 30 cm 🇩🇰”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *