Du og jeg, 70 x 50 x 4 cm

(1 kundeanmeldelse)

5,200 kr.

Akryl på lærred, 70 cm x 50 cm x 4 cm

Bemærk, kraftigt dansk kvalitetslærred på 4 cm dyb blindramme.
Og som altid er der malet ud over kanterne, så maleriet ikke fordrer ramme.
Bemærk også den grove struktur, der fremkommer af de mange lag maling.

Alt i alt et kvalitetsmaleri, der vil træde ind som et nyt møbel i stuen!

Afhentes i København
eller sendes fragtfrit i DK med 30 dages fuld returret

Historien finde du længere nede 🔻

På lager

Beskrivelse

‘Du og jeg’ udtrykker den inderlige kærlighed og forbundethed, der ofte findes imellem en mor og hendes barn.

Bemærk, hvordan kærligheden er i centrum og fordrejer proportionerne. Moderskødet, hvor barnet kommer fra, er helt uforholdsmæssigt stort, og dette fremhæves yderligere af de store gule og blå tern.

At ternene netop blev gule og blå er en støtteerklæring til Ukraine, hvor mere end 1000 børn blev slået ihjel under Ruslands invasion, og atter mange er blevet kidnappet fra institutioner og bortadopteret til russiske forældre.

Tilsvarende er barnets arm også alt for lang. Det understreger samhørigheden. Barnet ved, hvor det hører til, og ingen skal få lov at skille dem ad. Du og jeg!
Derfor fik barnets kjole – eller trøje – også kærlighedens røde farve.

Og her ser du et maleri af en anden moder – måske på flugt?

 

 

 

1 anmeldelse af Du og jeg, 70 x 50 x 4 cm

  1. Helle

    Endnu et stærkt maleri. Dejlige farver og symbolik. Man får virkelig fornemmelsen af hvor stærkt båndet er mellem mor og barn.

Tilføj en anmeldelse af varen

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *